3 lipca 2015

 

Koncert Galowy w operze Nova

WZRUSZAJĄCE WIDOWISKO NA ZAKOŃCZENIE BIM

Zaczęło się od tańca i piosenki „What a wonderful world”. I cały koncert wyrażał właśnie tę ideę – świat powinien być radosny, bajecznie kolorowy i szczęśliwy. Takie też jest od blisko czterdziestu lat przesłanie BIM. Takiego życia chcemy w każdym miejscu na świecie i dla każdego. Dzisiaj szczególnie wierzymy, że jest on cudowny, że sztuka, zwłaszcza najbardziej uniwersalna ze sztuk - muzyka ocali jego piękno. Muzykująca młodzież z 14 krajów i jej radość tworzenia wypełniły barwami tęczy (symbol nadziei, pojednania) wspaniałe kilkugodzinne widowisko. Bogactwo i harmonia kolorów, wzajemnie się przenikających, wielobarwne pejzaże, naręcza kolorowych kwiatów, barwne balony pojawiające się na scenie oraz na perfekcyjnie współgrających z „dramaturgią” widowiska przepięknych animacjach, dopełniały wielość kulturową, gatunkową i stylistyczną prezentowanej muzyki. Rozmaitość, która jednak była swoistą jednością, w symboliczny sposób wyrażoną poprzez wspólne artystyczne prezentacje dzieł przez zjednoczone zespoły wokalne, instrumentalne i folklorystyczne, jako pokłosie tygodniowych ich warsztatów. Jedność w różnorodności - to właśnie wyraża symbolika tęczy. I taka harmonia, spójność przesłania i spoistość artystyczna cechowała ten wyreżyserowany przez Magdalenę Beredę we współpracy choreograficznej z Anną Bebenow, Enię Rożankowską i Beatę Rewolińską koncert. Był wzruszający, chwilami podniosły, a zarazem bardzo pogodny. Był w nim i humor, i poznawanie świata i piękna promocja miasta oraz regionu, pachniały pola, różane bułgarskie olejki. Był to spektakl wielowymiarowy, działał na wiele zmysłów (animacje i multimedialne obrazy). A wszystko to dzięki bardzo wysokiemu poziomowi wykonawców.
Gospodarzem tego wydarzenia był Prezydent Bydgoszczy pan Rafał Bruski. W Jego imieniu Wiceprezydent Iwona Waszkiewicz odebrała od uczestników Impresji klucz do bram miasta. Przypomniała, że gdy otrzymywali je kilka dni temu obiecali, że w Bydgoszczy będzie radośnie, głośno i kolorowo. W imieniu władz i mieszkańców Pani Prezydent podziękowała, że dotrzymali słowa i dzięki nim mogliśmy bawić się i cieszyć muzyką. Gratulując wszystkim nagród, życzyła dalszych sukcesów, powrotu na kolejny 39, 40 ......BIM oraz udanego, pełnego wrażeń artystycznych wieczoru. I taki właśnie był ten wieczór.
Nie sposób go opowiedzieć w jego bogactwie. Tylko kilka wrażeń, ostatnich impresji. Stale zaskakujący nowością i urodą choreograficzną taniec z flagami, na który widownia czeka z brawami i okrzykami i niezrównanie piękne wyobrażenie flagi Ukrainy – połączenie lazurowego nieba z kwitnącymi polami rzepaku, obrazu Majdanu ze śpiewem chóru Kropelki z kolorowymi balonikami i radosną choreografią, do którego dołączył niebiańsko brzmiący uduchowiony chór ze Stanów Zjednoczonych, a później wszystkie zespoły wokalne. Piękna, wielobarwna i bardzo wymowna była ta wspólnota artystyczna. Wzruszeń i twórczych poruszeń było wiele. Wystąpiło przecież 21 zespołów BIM oraz gościnnie uczestnicy programu Erasmus+. Pani Joanna Busz - dyrektor Pałacu Młodzieży, organizującego to wielkie przedsięwzięcie artystyczne, dziękując wszystkim za przybycie i twórczy wkład w wydarzenia ostatnich dni, uczestnikom tego równolegle odbywającego się projektu edukacyjnego wręczyła specjalne wyrazy uznania. Ludowe stroje zespołów folklorystycznych odzwierciedlały tytułowe barwy tęczy i wszystkie kolory natury, skąd czerpały u początków inspiracje. Pięknie ten związek prezentowała „multimedialna scenografia”, z klasycznym motywem pasów łowickich. Bardziej stonowane, wyciszone i gorące kolory oraz odgłosy i klimaty Afryki z jej magia i egzotyką wyczarował rewelacyjny chór z RPA. Oryginalność, świetne, bezpośrednie nawiązanie kontaktu z widownią i profesjonalizm sprawiły, że zespół otrzymał owacje na stojąco. Przez moment byliśmy w Afryce wśród żyraf, słoni i baobabów. Na chwilę zatrzymaliśmy się, wyciszyliśmy. Weszliśmy w inny rytm, wyrwaliśmy się z naszego pośpiechu. „Wróciliśmy do niego” za sprawą bardzo rytmicznego i galopującego tempa gry zespołu cypryjskiego, za którym nadążały tylko, jeszcze podkręcając galopujący rytm, fantastyczne animacje. Była i kołomyja, od której cudownie zakręciło się w głowie i relaksacja przy dźwiękach tajemniczych instrumentów zespołu z Chin. I szalone podróże wielkiej orkiestry muzyków z Warsztatów muzycznych. Poczuło się też ciepło południa i wakacyjne klimaty, stworzone z wielkim mistrzostwem i kulturą podczas mini przedstawienia w wykonaniu zespołu, który z 39. Międzynarodowych Spotkań Muzykującej Młodzieży wywiezie najwyższe trofeum - Grand Prix. Jak podkreśliła Przewodnicząca Rady Artystycznej imprezy pani Adrianna Poniecka- Piekutowska, werdykt tego gremium potwierdziła swoim aplauzem podczas występu zespołu folklorystycznego ROZOVA DOLINA z Bułgarii, kierowanego przez Miroslava Vassileva, sama publiczność BIM , która ma słuch absolutny i wielkie serce. A serce miasta, jak ogłosiły prowadzące imprezę konferansjerki: Patrycja Mazurkiewicz i Ewa Kotlarek, biło w rytmie muzyki BIM. Potwierdza to zawsze pełne emocji wspólne wykonanie hymnu Impresji „Rozkołysz pieśnią świat”. Niech pozostanie rozśpiewany i tęczowy.
Serce miasta biło rytmem BIM

tekst:
Krystyna Bujak

zdjęcia:
Pracownia Fotograficzna Pałacu Młodzieży:
Barbara Owsiany
Dorota Winkowska
Alicja Iwańska
Marta Frasz
Agata Grzegorzewska
Maciej Madejsza
Maciej Bieliński
Oskar Zalita
Mateusz Drozdowski
Kamil Karnowski
instruktor:
Jarosław Pabijan

 

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy - Bydgoskie Impresje Muzyczne                                                                                                         aktualizacja 6-07-2015