Galeria - 6 lipca 2012

 

Koncert Galowy

DO ZOBACZENIA NA BIM ZA ROK

Jubileuszowy BIM już zakończony. Już stał się historią, jego artystyczne wydarzenia, towarzyszące mu emocje, spotkania i wzruszenia dołączyły do 35. letniej tradycji tej szacownej, a przecież młodej, nie tylko wiekiem uczestników, imprezy. BIM miał wczoraj swój wielki finał, zakończył się piękną galą w Operze, ale jak powiedział w imieniu władz miasta Wiceprezydent Jan Szopiński: Już od jutra i przez nadchodzące miesiące, aż do następnego spotkania, będziemy tęsknić. I nie był to tylko zwrot grzecznościowy, rzeczywiście Bydgoszcz nie byłaby w te lipcowe dni tak radosna, barwna, dynamiczna bez tego kilkusetosobowego, wielokulturowego artystycznego zamieszania, jak w swoim wystąpieniu podkreślił Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Zbigniew Ostrowski.
Wszyscy szczęśliwcy, którym udało się być na koncercie finałowym w Operze w piątkowy wieczór - mogli doświadczyć syntezy tego co przez pięć dni działon się za sprawą młodych utalentowanych muzyków z ośmiu krajów świata.
Koncert był bardzo piękny, łączył wiele elementów, które przez te wszystkie lata wnosił BIM. Przede wszystkim wspaniałą, naturalną promocję miasta, regionu i Polski, o których, po naszym Festiwalu już od 35 lat dobrze mówi się na świecie. Dzięki tej imprezie, tutaj wracają te same zespoły i przyjeżdżają nowe, zachęcane opinią tych, którzy doświadczyli w Bydgoszczy niezwykłej gościnności, świetnej organizacji i najważniejsze - niezapomnianych, owocujących w dalszej karierze doświadczeń artystycznych. I ten akcent, dotyczący lokalnej kultury, bardzo przebijał się w sposób symboliczny w scenografii, i wielu elementach koncertu-spektaklu. Był, z racji Jego Roku, sam mistrz Wyczółkowski, z paletą w ręku wykańczał swoje dzieła, artyści zajeżdżali na scenę starym bydgoskim tramwajem z ulicy Długiej, były filmy pokazujące urodę Bydgoszczy - miasta młodych ludzi, powiewała też wielka multimedialna bydgoska flaga. Nikt nie zapomni, że ten upalny, cudowny tydzień przeżywał tu - w królewskim mieście nad Wisłą i Brdą. Jak zawsze ten największy, i niestety ostatni koncert, to okazja do zaprezentowania wszystkich zespołów Międzynarodowych Spotkań Muzykującej Młodzieży. Reżyserujące koncert - Magdalena Bereda i Enia Rożankowska w sposób ekspresyjny, ale i liryczny oddały klimat tegorocznego BIM - poziom wykonawców, różnorodność stylistyczną zespołów, powstałe w ciągu kilku dni więzi między artystami. To wszystko w sposób harmonijny oddawały wspólne występy polskich zespołów i gości. Wrażenie, zrobił też pełen energii show w wykonaniu kilkudziesięciu tancerzy, przygotowany podczas Obozu Artystycznego. Kiedy wśród tej barwnej roztańczonej grupy pojawiły się cztery solistki (instruktorki ) oraz gromkie owacje, wiadomo było, że zbliża się kulminacyjny moment, na który wszyscy artyści czekają - na werdykt jury. Tym razem, z racji jubileuszu, najpierw uhonorowano osoby, bez których pomysłu, energii oraz pracy tego święta muzyki i młodości by nie było. Najpierw w imieniu Prezydenta Rafała Bruskiego jego zastępca Jan Szopiński, dziękując za pomysł i determinację, by w naszym mieście powstał i trwał 35 lat BIM twórczyniom imprezy, wręczył statuetki Łuczniczki. Wyróżnienie to otrzymały: Dorota Kempka, Adrianna Poniecka-Piekutowska, Krystyna Stańczak-Pałyga oraz Sabina Włodarska. Listy gratulacyjne od Prezydenta Bydgoszczy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali szczególnie wyróżniający się przy organizacji Impresji w ciągu 35. lat pracownicy Pałacu Młodzieży: Jolanta Kraszkiewicz, Magdalena Bereda, Beata Przybojewska, Izabela Cywińska-Łomżyńska, Wiesława Pilewska, Dorota Jankowska, Laura Hęsiak, Henryka Teliżyn, Enia Rożankowska, Jarosław Pabijan, Zenon Wróblewski, Bogumiła Warzocha, Marek Maciejewski. Osobne i szczególne podziękowania otrzymała Dyrektor Pałacu Młodzieży Joanną Busz.
A potem już Przewodnicząca Rady Artystycznej Spotkań Muzykującej Młodzieży Pani Adrianna Poniecka-Piekutowska dziękując w imieniu Jury przedstawiła werdykt. Grand Prix pozostanie w Bydgoszczy, a nawet w Pałacu Młodzieży, który reprezentował zwycięski Chór prowadzony przez Izabelę Cywińską-Łomżyńską MEZZA VOCE. Wśród wielu nagród, którymi wyróżnieni zostali wszyscy uczestnicy festiwalu, szczególnie wzruszające były dwie. Prawdopodobnie swoje pierwsze indywidualne trofeum tej rangi odebrał sześcioletni tancerz zespołu folklorystycznego Ifem z Turcji, jako odkrycie artystyczne. Specjalne wyróżnienie za popularyzację hymnu BIM otrzymała orkiestra z Radomia, która wczoraj towarzyszyła nam od samego wejścia, robiąc na wszystkich wielkie wrażenie. Szkoda, że nie ma specjalnej nagrody dla publiczności (chociaż w werdykcie BIM nie zabrakło uznania dla jej niezawodności i kultury), ale istnieje nagroda publiczności, i może warto by dać w przyszłości szansę, by wierni uczestnicy koncertów BIM mogli wskazać swoich faworytów, choćby poprzez Internet. Ale jeżeli tak się stanie to dopiero za rok. Mamy taką nadzieję, gdyż odbierając klucze miasta Pan Wiceprezydent Jan Szopiński powiedział: „Zapewniam was, że u nas nie zawsze panują tropikalne upały i nie każdej nocy grzmi. Za rok powitamy was piękną pogodą”. To do zobaczenia za rok.


zdjęcia:
Pracownia Fotograficzna Pałacu Młodzieży: Agnieszka Trawczyńska, Marta Frasz, Agata Grzegorzewska, Mateusz Drozdowski, Kamil Karnowski
instruktor:
Jarosław Pabijan

tekst:
Krystyna Bujak

 

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy - Bydgoskie Impresje Muzyczne                                                                                                         aktualizacja 7-07-2012