2 lipca 2013

CO NA BIM. W TRAWIE… GRA

O MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKANIACH MUZYKUJĄCEJ MŁODZIEŻY ZAKULISOWO I POZA PROTOKOŁEM

Wczoraj w Amfiteatrze przy Mostowej i na Wyspie Młyńskiej odbyły się pierwsze koncerty – zaproszenie na BIM, który dzisiaj w Operze zostanie oficjalnie zainaugurowany. Kiedy rozpytywałam publiczność o wrażenia, o to czy często bywali na koncertach Impresji spotkałam Państwa Leśniewskich (Bogumiłę i Stanisława) którzy, jak się okazało, poznali się w 1966 roku w Zespole „Ziemia Bydgoska”, pobrali się, i cały ich ród gra, śpiewa i tańczy przez te wszystkie lata w Zespole. Nie mogą więc nie bywać na BIM, skoro tam i „Ziemia” występuje i tyle innych wspaniałych zespołów. Będą na wielu koncertach i polecają je innym. Wczoraj byli ze swoją znajomą Panią Alicją, na wieczorze narodowym gdzie występowała Ziemia Bydgoska. Z rodu Leśniewskich spotkałam jeszcze panią Magdę Lewandowską i jej synka Antosia – „My prawie wszyscy (cały klan Leśniewskich) śpiewamy w Ziemi. Zapraszamy wszystkie rodziny bydgoskie na BIM – warto być, słuchać, oglądać i przeżywać.

Koncert w Domu Dziennego Pobytu „Senior”

Spotkanie kierowników grup folklorystycznych

Spotkanie z Zastępcą Prezydenta Bydgoszczy Janem Szopińskim

Taniec z flagami - próby przed koncertem inauguracyjnym

Warsztaty chóralne

Warsztaty taneczne Międzynarodowego Obozu Artystycznego

Koncert na ulicy Mostowej

Koncert na Wyspie Młyńskiej

Przemarsz

Koncert Inauguracyjny

W OPERZE ZAINAUGUROWANO XXVI BIM

Wczoraj goście Międzynarodowych Spotkań Muzykującej Młodzieży Szkolnej spotkali się w Ratuszu z władzami Grodu nad Brdą, Wieczorem w barwnym przemarszu ze Starego Rynku do Opery Nowa pokazali się w całej krasie mieszkańcom w pięknych strojach, ze śpiewem na ustach. Uroczyste i oficjalne otwarcie BIM. odbyło się wieczorem w sali Opery. Impreza jest bowiem ważnym wydarzeniem artystycznym w regionie, o długiej tradycji. Ma również swoją rangę w świecie, gdyż bywający na Impresjach młodzi muzycy, często powracający do Bydgoszczy w kolejnych latach, stają się u siebie ambasadorami imprezy. Już do 36 krajów na trzech kontynentach dotarła informacja o oryginalnej formule, poziomie artystycznym, doskonalej atmosferze i świetnej organizacji panującej na BIM, już w 36 krajach mamy przyjaciół. W tym roku do najbardziej oryginalnych i najodleglejszych geograficznie oraz kulturowo grup dołączył chór z Meksyku. BIM to również niezawodna, wyrobiona i wrażliwa publiczność, w różnym wieku, od seniorów, po młodzież, a nawet maluchy z rodzicami.
Wczoraj w Operze tradycyjnie hymn Bydgoszczy rozpoczął koncert, a reprezentujący prezydenta Rafała Bruskiego viceprezydent Jan Szopiński niezwykle ciepło i osobiście powitał muzyków, którzy z 8. krajów świata, różnymi drogami przybyli do naszego miasta, by przez tydzień przejąć nad nim władanie. Przekazując gościom symboliczny klucz do bram Bydgoszczy, Vicerezydent powiedział, że czas Bydgoskich Impresji Muzycznych, to czas świętowania czas, w którym Bydgoszcz staje się kulturalną stolicą Europy. Z radością jak zawsze oficjalnie ogłosił otwarcie XXXVI Spotkań Muzykującej Młodzieży. Tradycyjne wręczono bochny chleba kierownikom grup, a Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska rozpoczął część artystyczną dostojnym polonezem. Był też, jak zawsze entuzjastycznie przyjęty, piękny taniec z flagami w wykonaniu Zespołów Tańca Współczesnego ARABESQUE’A II, ARABESQUE’A III oraz Brax II kierowanych przez Beatę Rewolińską. Reżyserem koncertu była Anna Bebenow, a wystąpiły zespoły z Pałacu Młodzieży: Zespół Tańca Współczesnego A-T-A, kier. (Anna Bebenow), Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA BYDGOSKA (kier. Elżbieta Kornaszewska-Rogacka), Zespół Tańca Współczesnego SIGMA (kier. Wiesława Pilewska), zespoły Tańca Współczesnego ARABESUQUE’A II, ARABESQUE’A III i BRAX II (kier. Beata Rewolińska), Zespół Wokalny MEZZA VOCE (dyr. Izabela Cywińska-Łomżyńska), JAZZ BIG BAND’75 (kier. Piotr Dąbrowski). Na zakończenie rozbrzmiał hymn Rozkołysz pieśnią świat.
Do Opery BIM. powróci w piątek na Koncert Galowy. Wówczas na scenie zobaczymy przede wszystkim gości. W międzyczasie można ich spotkać, obejrzeć, posłuchać na koncertach plenerowych i w Akademii Muzycznej.

tekst: Krystyna Bujak

zdjęcia:
Pracownia Fotograficzna Pałacu Młodzieży:
Agnieszka Trawczyńska,
Agata Grzegorzewska,
Marta Frasz,
Mateusz Drozdowski,
Maciej Bieliński,
Maciej Madejsza

instruktor:
Jarosław Pabijan

 

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy - Bydgoskie Impresje Muzyczne                                                                                                         aktualizacja 4-07-2013