29 czerwca 2015

Koncert "Zapraszamy na BIM" - ul. Mostowa

Koncert "Zapraszamy na BIM" - wyspa Młyńska

Wieczór narodowy

TO JUŻ 38 BIM
FESTIWALOWE ZESPOŁY STAWIŁY SIĘ W KOMPLECIE W BYDGOSZCZY
Na dobry początek S P O T K A N I E, czyli tradycyjny narodowy wieczór integracyjny

Pałacowa stanica Kopernik nad Brdą tętniła wczoraj do bardzo późnych godzin wieczornych muzyką i radością. Podejmowała bowiem jako pierwsza gości Międzynarodowych Spotkań Muzykującej Młodzieży. Tym razem zaproszenie przyjęło aż 19 zespołów konkursowych z 11 krajów: Białorusi, Bułgarii Chin, Cypru, Czech, Polski, Serbii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Polski oraz 2 zespoły pozakonkursowe z USA i Rumunii. Młodzież będzie jak zawsze korzystać także z towarzyszących imprezie od kilku lat warsztatów chóralnych i instrumentalnych. A jako że w Pałacu Młodzieży dzieje się w wakacje bardzo dużo, to uczestnicy organizowanych tam półkolonii oraz goście programu ERASMUS + z Portugalii, Ukrainy i Polski na pewno do swoich bogatych programów włączą propozycje koncertowe BIM. A będą to konkursowe przesłuchania w sali Akademii Muzycznej oraz na Wyspie Młyńskiej, koncerty w amfiteatrze przy ulicy Mostowej i w klubie Eljazz oraz Koncert Inauguracyjny i wielka Gala w Operze na zakończenie tego festiwalu muzyki i młodości. Oczywiście, stałym, ważnym, serdecznie zapraszanym i oczekiwanym „uczestnikiem” BIM, a nawet - poprzez gorące owacje i życzliwość wobec artystów, jego współtwórcą, jest gorąca i wierna bydgoska publiczność, i równie spontaniczni słuchacze z Charzyków i Tucholi. Te wszystkie wydarzenia i emocje przed nami i przed zespołami, które będą rywalizowały o nagrody regulaminowe: Grand Prix dla najlepszego zespołu 38 BIM oraz Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; oraz specjalne: Nagroda za najlepsze wykonanie utworu polskiego, a także nagrody: Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora Pałacu Młodzieży, Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu Młodzieży PAŁAC, Telewizji Polskiej SA Oddział Bydgoszcz, Polskiego Radia Pomorza i Kujaw oraz Expressu Bydgoskiego. Zapraszamy, by towarzyszyć muzykującej młodzieży z czterech kontynentów w ich artystycznej przygodzie w naszym mieście. Właśnie, właśnie - BIM się rozrasta. Nasze wici i „dobra sława” o imprezie dotarły po raz pierwszy do Afryki, skąd przybył chór. A że zespół przyleciał z bliskości przylądka Dobrej Nadziei, więc mamy właśnie takie prognozy dotyczące pogody, atmosfery, a przede wszystkim poziomu artystycznego Spotkań Muzykującej Młodzieży.
A zaczęło się jak zawsze bardzo spontanicznie, dynamicznie i serdecznie pod pogodnym niebem oraz w „zamówionych” wreszcie ciepłych, letnich klimatach. Gości powitała gospodyni imprezy - dyrektor Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy - pani Joanna Busz, życząc zespołom nie tylko wspaniałych artystycznych doświadczeń i sukcesów, ale pięknych wrażeń z pobytu w naszym regionie i nowych ciekawych kontaktów, a nawet przyjaźni. Dyrektor Magdalena Bereda zaprosiła wszystkich do dobrej zabawy przy polskich specjałach: bigosie, pysznym żurku i cieście drożdżowym. A że przez żołądek najlepiej trafia się do serca, to serca młodych ludzi szybko zabiły mocno. Wielu uczestników na BIM przyjeżdża od lat, znają się i czują się u nas jak u siebie. Szybko jednak inni, gdy tylko zagrała muzyka, jeszcze przed oficjalną zabawą, sami poderwali się do tańca przy muzyce country, popie, folku. Zachwycające jest to naturalne, żywiołowe organizowanie się kilkuset osób do wspólnego tańca, w zgodnym rytmie i we właściwym kroku. Widać, że muzykę, taniec i umiejętność działania w zespole mają we krwi. Dlatego najmniejszego problemu z uformowaniem poloneza na ponad 300 par nie miała prowadząca wspólną zabawę Elżbieta Kornaszewska-Rogacka - kierownik Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA BYDGOSKA. Błyskawicznie wielki korowód tańczący na murawie (na czele z paniami dyrektorkami Joanną Busz i Magdaleną Beredą) wykonywał z wielkim wdziękiem i harmonią nawet tunele. Integrację dopełniła zabawa folklorystyczna „Czarna kula”, a zwłaszcza taniec - zabawa „Stara Baba”, której istotą było, by w jego trakcie wszyscy poznali wszystkich, czyli zmieniali, po każdej tanecznej frazie z oklaskami, partnerów. Przykład idzie z góry, dlatego pani Joanna Busz zatańczyła z każdym z zaproszonych przez siebie gości. Uwaga, jedna para, nie wskażę z którego zespołu była tak zgrana, że nie rozdzieliła się podczas żadnej zmiany. Można ich uznać za najlepszych solistów tego wieczoru.... Później wszystkie zespoły zapraszały do udziału w przygotowanych przez siebie tanecznych niespodziankach już zintegrowanych i roztańczonych „bimowiczów” do wspólnej zabawy, która bardzo się przedłużyła. Były różne klimaty: i rock i tańce bałkańskie, rytmy tureckie, bułgarskie, ukraińskie, węgierskie i wiele innych oraz niespożyta energia i radość młodzieży, która po bardzo długich podróżach bez zmęczenia bawiła się i poznawała, by móc spędzić już wspólnie niezwykły tydzień w Bydgoszczy podczas BIM.
Tę ich energię, radość oraz talenty możemy wszyscy poznać. Zapraszamy na koncerty i przesłuchania konkursowe. To czego nie zobaczymy, czyli ciekawostki dotyczące naszych gości, wiadomości o nich samych, ich wrażenia z pobytu u nas, będzie można doczytać ze strony internetowej BIM. Zachęcam do udziału w imprezach rozpoczynającego się festiwalu i do odwiedzania naszej strony.
Krystyna Bujak

 

zdjęcia:
Pracownia Fotograficzna Pałacu Młodzieży:
Barbara Owsiany
Dorota Winkowska
Alicja Iwańska
Marta Frasz
Agata Grzegorzewska
Maciej Madejsza
Maciej Bieliński
Oskar Zalita
Mateusz Drozdowski
Kamil Karnowski


instruktor:
Jarosław Pabijan

 

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy - Bydgoskie Impresje Muzyczne                                                                                                         aktualizacja 30-06-2015