1 lipca 2015

Przygotowania do koncertu galowego

38 kraj na 38 BIM

W tym roku do rodziny BIM dołączył niezwykle sympatyczny, wspaniale brzmiący i oryginalny Chór mieszany KWAZULU - NATAL YOUTH CHOIR z Durbanu. Jest on najstarszym młodzieżowym chórem w RPA. Od 37 lat (są prawie równolatkami Impresji) z miłości do śpiewu młodzi ludzie z różnych miejsc prowincji KwaZulu-Natal, przemierzając niekiedy nawet 170 kilometrów, przyjeżdżają na piątkowe próby. Dzisiaj śpiewa w nim prawie 60 osób. Wykonują muzykę afrykańską, sakralną, w różnych językach, gdyż co dwa lata przygotowują się do udziału w konkursach w innych częściach świata. Bardzo cenią udział w BIM, zarówno w konkursie, jak i w warsztatach. To dla nich ciekawe doświadczenie. Z Bydgoszczy jadą jeszcze na występy do Szczecina, Kamienia Pomorskiego, Poznania, Murowanej Gośliny i Wrocławia. Dyrygent Gerard’d du Toit tak oddany jest swojej pasji, że mając prawą rękę w gipsie, nie zrezygnował z przyjazdu i dyryguje lewą. (podczas wieczoru narodowego tak tańcował na trawie, że zagrożona była także jego lewa ręka). Wszyscy są bardzo pogodni, serdeczni, otwarci. Tę łagodność i spokój słychać w ich pieśniach, które mimo rytmiczności i dynamiki niosą poczucie harmonii i wyciszenie. Po prostu relaksują. Taki sam jest kontakt z wykonawcami. Po chwili rozmowy ma się wrażenie, że są naszymi dobrymi znajomymi. Chętnie nawiązują kontakt, rozmawiają, opowiadają o sobie, żartują. Nie spiesza się. Widzą tylko jasną stronę rzeczywistości. Twierdzą, że mają najmilszą tłumaczkę Laurę i najmłodszego, najbardziej komunikatywnego, potrafiącego trafić do każdego pilota Adama. Szybko zapamiętują polską wymowę i słownictwo. Żartują z naszych „szelestów”. Grzegorz Brzęczykiewicz to dla nich fonetyczne Himalaje i powód do zdrowego śmiechu, ale znają już: dzień dobry i dziękuję. Zresztą poczucie humoru i pogodne usposobienie to ich znak firmowy. Sami zawsze uśmiechnięci na każdym kroku spotykają sie z życzliwością bydgoszczan. Pewna pani zapytana przez nich o drogę na przystanek, nie znając angielskiego, pobiegła po mówiącego po angielsku syna, aby ten im wszystko wyjaśnił. Podobno muzyka łagodzi obyczaje. Ich na pewno.

Kocert przy ul. Mostowej

 

Koncert konkursowy, część I

Warsztaty chóralne

Warsztaty instrumentalne

Koncert na wyspie Młyńskiej

Co, gdzie, kiedy i jak na BIM?, czyli impresje z Impresji

- Tegoroczny Bim jest bardzo bogaty w propozycje dla zespołów – próby, koncerty, konkurs, warsztaty. Bardzo trudno namówić gości na rozmowy o ich wrażeniach z pobytu, gdyż wrażeń, zwłaszcza artystycznych, maj dużo, ale czasu dość mało. Jeszcze nie zwiedzili wielu miejsc, ale to co mogli poznać odbierają bardzo pozytywnie. Goście z RPA zachwyceni są urodą Fary, chór z Turcji chętnie zwiedza Focus Park, zwłaszcza w porze obiadowej. Zresztą wielu muzyków z Ankary było u nas już trzy lata temu, więc czują się tu jak u siebie, znają miasto i jego walory. Podobno z artystyczną fantazją potrafią zmieniać w sekundzie plany o 180 stopni i jak to artyści (i zakochani) czasu nie liczą. Pani Dorota - ich tłumaczka jest znana z punktualności, więc na próbę w Akademii Muzycznej, gdzie na nich czekałam, stawili się na czas. Na pewno jest to wielką zasługą dwóch świetnych pilotek Igi i Pauliny. Artyści to artyści, muszą niekiedy chodzić własnymi twórczymi drogami.

- Wiadomość z ostatniej chwili – chór z RPA ma już nowego kierowcę, który już nie będzie przesuwał bramy wjazdowej do internatu. Pani Laura może spać spokojnie. A tak nawiasem mówiąc, wprawdzie ten przesympatyczny zespół jest na BIM pierwszy raz, nigdy też nie gościliśmy jeszcze uczestników z Afryki, ale czy musiał mieć aż tak mocne wejście. Przecież wszyscy na nich zwróciliby uwagę najpóźniej po pierwszych zaśpiewanych dźwiękach. A pokazali dzisiaj w Eljazzie, że śpiew jest ich drugą naturą, że śpiewają całym sobą i bawią się tym. Doskonale wyrazili to także poprzez taniec. Słuchacze nie chcieli chóru wypuścić bez bisów. I udało się.

- W Eljazzie bisowała także orkiestra GENÇ YETENEKLER PRODUCTION z Nikozji. Ten cypryjski zespół uprawia muzykę rockową, ale z oryginalnymi instrumentami folklorystycznymi. Stąd tradycyjna muzyka tamtego regionu w nowoczesnych aranżacjach brzmiała nowocześnie i ciekawie, zwłaszcza w klubie. Jednym z wykonywanych utworów był przebój zespołu PIERSI - Bałkanica „Będzie zabawa”. Mocno zmieniony i interesujący w nowym insrumentarium.

- Na Wyspie Młyńskiej zaczęły się przesłuchania konkursowe. Rywalizowały zespoły folklorystyczne i orkiestry. I tu niespodzianka, miły i wzruszający akcent. Zespół z Węgier na znak przyjaźni węgiersko-polskiej odegrał z wigorem i od serca „Pierwszą Brygadę”. Tego jeszcze nie było na BIM.

 

Koncert w klubie Eljazz


 

tekst:
Krystyna Bujak

zdjęcia:
Pracownia Fotograficzna Pałacu Młodzieży:
Barbara Owsiany
Dorota Winkowska
Alicja Iwańska
Marta Frasz
Agata Grzegorzewska
Maciej Madejsza
Maciej Bieliński
Oskar Zalita
Mateusz Drozdowski
Kamil Karnowski
instruktor:
Jarosław Pabijan

 

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy - Bydgoskie Impresje Muzyczne                                                                                                         aktualizacja 3-07-2015