30 czerwca 2015

Spotkanie kierowników grup folklorystycznych

Warsztaty chóralne

Spotkanie kierowników zespołów z Zastępcą Prezydenta Miasta Bydgoszczy Iwoną Waszkiewicz

Koncert na ulicy Mostowej

Warsztaty instrumentalne

Popołudniowe warsztaty chóralne

Koncert na wyspie Młyńskiej

Przemarsz wszystkich zespołów BIM-u

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła.
Przekonali się o tym wszyscy, którzy wczoraj wieczorem przypadkiem lub celowo znaleźli się na trasie przemarszu z Pałacu Młodzieży do Opery NOVA wszystkich zespołów uczestniczących w tegorocznym BIM. Było to huczne i malownicze widowisko. Ta parada młodzieży w strojach ludowych lub stosownych do stylu uprawianego przez nich muzykowania jest tradycyjnym i jednym z barwniejszych punktów programu BIM. Stanowi dużą atrakcję dla bydgoszczan i samych uczestników. Jest swoistym obrazem tego czym jest ta impreza, jak jest pojemna i otwarta na wielość kultur, stylistyk i klimatów muzycznych. Obok chóru gospels, zespół śpiewający rock, orkiestra dixielandowa, zespoły ludowe z różnych stron świata, grupy instrumentalne i wykonawcy muzyki dawnej. Z Azji, Afryki, Ameryki Północnej i z Europy. Dzieci i młodzież muzykująca. Wszyscy roześmiani, już pełni wrażeń, chociaż minął dopiero drugi dzień ich pobytu. Był to dzień wypełniony po brzegi wydarzeniami, jak każdy z sześciu, które spędzą z nami. Najpierw próby i warsztaty, spotkanie w ratuszu z władzami miasta, pierwsze koncerty, zwiedzanie miasta - indywidualne lub z panią dr Ewą Puls, która w tym roku oprowadza chętnych tropem zwierząt znajdujących się na pomnikach, w witrynach sklepów, w rozmaitych elementach architektonicznych Bydgoszczy (jeżeli nasi goście chcą obejrzeć ten nasz piękny i liczny „zwierzyniec” oraz inne turystyczne atrakcje naszego miasta muszą koniecznie wziąć za przewodnika panią Ewę). Teraz stawili się zupełnie bez zmęczenia, by pokazać się w pełnej krasie swoich strojów, odmienności kulturowej i promieniować niespożytą energią. Dla bydgoszczan rytmiczne, dynamiczne i odpowiednio głośne marszowe dźwięki prowadzącej paradę Kozienickiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej FURIOSO pod kierunkiem Zdzisława Włodarskiego, z mażoretkami na czele, stanowiły zapowiedź - BIM czas zacząć.

Koncert Inauguracyjny

UROCZYSTA INAUGURACJA
MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ MUZYKUJĄCEJ MŁODZIEŻY

Tegoroczny Koncert Inauguracyjny BIM jak zawsze rozpoczął hejnał naszego miasta, który odegrali czterej trębacze z pałacowego Jazz Big Bandu. W tle powiewała flaga z herbem Bydgoszczy (multimedialnym, jak cała dyskretna i gustowna scenografia). Następnie oczekiwany, brawurowy taniec z flagami państw uczestniczących w BIM, do którego choreografię przygotowała Wiesława Pilewska (reżyserująca wspólnie z Anną Bebenow koncert). Bardzo uroczystym i wzruszającym momentem inauguracji jest powitanie zespołów chlebem i solą - na znak gościnności. Jak piękny, polski obyczaj nakazuje kierownik Zespołu Pieśni i Tańca ZIEMIA BYDGOSKA Elżbieta Kornaszewska-Rogacka ucałowała odebrany bochenek. Ten piękny gest uświadomił wszystkim, którzy jeszcze nie spotkali się z nim, głęboką wymowę jego symboliki – otwarcie serca i domu dla gości. Właśnie tak powitała uczestników 38. BIM pani wiceprezydent Bydgoszczy Anna Mackiewicz. Serdeczne słowa skierowała do przybyłych na BIM dawnych i nowych artystów reprezentujących czternaście krajów i cztery kontynenty, których obecność jest dla bydgoszczan wielkim świętem muzyki, śpiewu, tańca i folkloru, ale także radości, młodości i pokoju. Pani Prezydent, dziękując także organizatorom i wolontariuszom przygotowującym to wydarzenie, przekazała symboliczny klucz do bram miasta, podkreślając, że jest to klucz do serc bydgoszczan. Życzyła też młodym muzykom, by piękna Bydgoszcz, życzliwi jej mieszkańcy, zawarte przyjaźnie i doznania artystyczne zostały w ich pamięci na całe życie.
O tym, że przed nami prawdziwa fiesta - kilka wyjątkowych dni, ze wspaniałą muzyką i niezwykłymi przeżyciami artystycznymi, przekonali nas już pierwsi wykonawcy koncertu. Gość specjalny Impresji i towarzyszących imprezie Warsztatów chóralnych (które poprowadzi dyrygent tego chóru) - chór RICHARD ZIELINSKI SINGERS z USA. Słowo specjalny nie oznacza tylko statusu, ale i poziom artystyczny czterdziestoosobowego chóru, składającego się z profesjonalnych artystów z różnych stron Stanów Zjednoczonych, mającego na koncie kilka płyt, znanego z tras koncertowych w wielu miejscach świata, działającego pod kierunkiem wszechstronnego, innowacyjnego dyrygenta, kompozytora i pedagoga, mistrza muzyki współczesnej dr. Richarda Zielinskiego. Cudowne brzmienie gospels, piękne partie solistyczne Michele Byrd i Kayley Williamson porwały publiczność, która najpierw gromkimi oklaskami włączała się w wykonanie utworów, a na koniec nie chciała wypuścić ze sceny niebiańsko brzmiącego chóru, który porywał pięknem i radością śpiewania. Świetny wzajemny kontakt muzyków ze sobą, z dyrygentem i oczywiście z publicznością, tworzył niepowtarzalne zjawisko. Równie wysoki poziom, chociaż inne muzyczne klimaty wprowadził na scenę kolejny zespół. Tym razem byli to instrumentaliści – nauczyciele z Pałacu Młodzieży, którzy na powitanie gości zagrali kilka utworów pod kierunkiem Karola Szymanowskiego - wybitnego polskiego wibrafonisty, kompozytora, aranżera, pedagoga i publicysty muzycznego, związanego z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy oraz Pałacem Młodzieży. Jest on nie tylko wybitnym instrumentalistą, który stworzył innowacyjną techniką gry na wibrafonie sześcioma pałkami, ale twórcą nowego instrumentu, łączącego brzmienie wibrafonu z marimbą. Ten występ był dla wrażliwych uszu muzyków z zespołów BIM prawdziwym rarytasem. Kolejna niespodzianka artystyczna gospodarzy, to występ zespołu JAZZ BIG BAND’75 z Pałacu Młodzieży, który jest dobrze znany wielokrotnym uczestnikom Impresji. Utytułowany band, w tym roku uroczyście świętował 40. lecie działalności, został też wyróżniony Bydgoską Kulturalną Marką Oświatową. Oprócz wielu nagród zespół (JUNIOR JAZZ BIG BAND) ma na swoim koncie także główne trofeum BIM - Grand Prix. Mimo wagi sukcesów dyrygent Piotr Dąbrowski z lekkością, radością i humorem poprowadził swój zespół, porywając słuchaczy do spontanicznej reakcji. Taki finał wprawił wszystkich w pogodny nastrój, który dopełniło wspólne wykonanie hymnu BIM - pieśni „Rozkołysz pieśnią świat”, a później.... piękny letni wieczór, spacer nad Brdą, przez Wyspę Młyńską i Stary Rynek z pobrzmiewającymi w uszach dźwiękami koncertu na dobry początek Impresji.

tekst:
Krystyna Bujak

zdjęcia:
Pracownia Fotograficzna Pałacu Młodzieży:
Barbara Owsiany
Dorota Winkowska
Alicja Iwańska
Marta Frasz
Agata Grzegorzewska
Maciej Madejsza
Maciej Bieliński
Oskar Zalita
Mateusz Drozdowski
Kamil Karnowski
instruktor:
Jarosław Pabijan

 

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy - Bydgoskie Impresje Muzyczne                                                                                                         aktualizacja 8-07-2015